Питання – відповіді

1. Як правильно підібрати молочну суміш?

Грудне молоко − краще харчування для більшості дітей і його потрібно зберігати як можна довше. Але не завжди мами взмозі забезпечити грудним молоком свого малюка. Це можуть бути всілякі захворювання годуючої жінки, лікування яких несумісне з годуванням груддю. Бувають ситуації, коли молоко пропадає само собою, або з якихось індивідуальних переконань або психологічних причин мами зовсім не прагнуть вигодувувати малюка своїм молоком. Крім того, іноді дитині необхідна лікувальна суміш, щоб вирішити конкретну проблему, і в цьому випадку спеціальна молочна суміш повністю замінює або доповнює грудне вигодовування.

Тому перед прийняттям рішення, яку суміш обрати, потрібно проконсультуватися з Вашим педіатром, адже саме він може підказати, на що необхідно звертати увагу перш за все в кожній конкретній ситуації. В якій суміші, який вміст і пропорції білків, жирів і вуглеводів, наприклад, при низькій або недостатній вазі дитини, йому необхідно давати більш поживні і легко засвоювані суміші. Лікар вкаже на певні компоненти суміші, якщо у малюка є схильність до харчових

Якщо малюк повністю здоровий, добре набирає вагу, не страждає алергіями і розладами травлення – можна вибирати молочну суміш, орієнтуючись на вік малюка (ця інформація завжди вказується на упаковці з молочною сумішшю, наприклад, VITAPRIM 1 – суміш для новонароджених від 0 до 6 місяців, VITAPRIM 2 – від 6 місяців до 1 року, VITAPRIM 3 – від 1 року) і технологічні особливості виробництва, які сприяють підтримці високої якості продукції.

Високоадаптована, а також адаптована суха суміш є найбільш якісними. Це означає, що вони максимально схожі за складом на грудне молоко і містять практично всі необхідні елементи для здоров’я дитини. До складу даних сумішей входять сироваткові протеїни та казеїн. На відміну від інших, молочні суміші VITAPRIM містять ще і білки для зміцнення імунітету та захисту від вірусів – білки з молозива, імуноглобуліни, лактоферин.

На наявність ще яких компонентів варто звернути увагу при виборі молочної суміші?

Жирні кислоти Омега 3 та Омега-6 (можуть зустрічатися як лінолева та α-ліноленова кислоти) − забезпечують здоровий розвиток мозку і всіх інших органів, а також гостроту зору.

Мальтодестрин − регулює швидкість всмоктування молочної суміші, продовжує почуття насичення і запас енергії − таким чином можна трохи збільшити інтервал між годуваннями малюка.

Пробіотики − мікроорганізми, які формують правильну мікрофлору кишечника малюка. Для малюків особливо важливі біфідобактерії ВВ12 у складі VITAPRIM, оскільки саме вони першими населяють кишечник дитини і запобігають розвитку кольок.

Пребіотики (олігосахариди) − компоненти, які переробляються мікрофлорою нижніх відділів кишечника, підтримують її ріст і життєдіяльність.

Нуклеотиди − компоненти нуклеїнових кислот (ДНК, РНК), які контролюють процеси репродукції, розвитку та метаболізму і містяться в кожній клітині живого організму.

L-карнітин або “вітамін росту” бере участь в обміні речовин як переносник жирних кислот в мітохондрії, де відбувається перетворення жирів в енергетичне «паливо» для організму.

Холін − відноситься до вітамінів групи В і бере участь у розвитку нервової системи, а крім того, є хорошим гепатопротектором.

Мальтодекстрин − регулює швидкість всмоктування молочної суміші, продовжує почуття насичення – таким чином можна трохи збільшити інтервал між годуваннями малюка.

Всі описані компоненти входять до складу дитячих сумішей VITAPRIM, формула яких схвалена європейськими педіатрами та забезпечує не тільки повноцінне харчування, але і імунний захист дитини.

2. На що звертати увагу при виборі суміші?

Індивідуальні особливості розвитку Вашої дитини (непереносимість, болі в животі, алергічні реакції, діатез).

Важливо розуміти, що при введенні нової суміші необхідна поступова адаптація (близько 3-6 днів). Не варто «стрибати» з однієї суміші на іншу кожні 2-3 дні. Необхідно збільшувати кожен день кількість нової суміші в кожне годування і зменшувати кількість попередньої.

Вік дитини. Кожна суміш призначена під потреби віку дитини і містить всі необхідні речовини для гармонійного росту і розвитку дитини. Чим старшим стає Ваш малюк, тим суміші стають більш поживні, змінюється склад білка, збільшується кількість важливих мінералів і мікроелементів, особливо кальцію і заліза.

Склад суміші. Органічна молочна суміш обов’язково містить вітамінів і мінералів, пребіотиків і олігосахаридів для підтримки здорової травної системи.

Термін придатності. Як правило, розкриту ємність рекомендують зберігати 2-3 тижні.

3. Яка дитяча суміш ближче до грудного молока?

До грудного молока найближчими є високоадаптовані суміші, зокрема VITAPRIM, які створені максимально схожими на грудне молоко і містять практично всі необхідні елементи для здоров’я дитини. Дане дитяче харчування містить сироваткові протеїни, і тільки у VITAPRIM додані ще і білки з молозива, імуноглобуліни, лактоферин і біологічно активні речовини (лецитин, таурин, холін, інозитол), подібні до складу материнського грудного молока.

4. Що таке лактоферин? Яка його користь?

Лактоферин у складі молочних сумішей VITAPRIM − один з компонентів імунної системи організму людини, приймає участь в системі неспецифічного гуморального імунітету.

Лактоферин присутній в колострумі (молозиві) та молоці людини та інших ссавців. Крім того, лактоферин міститься в плазмі крові, нейтрофілах та є одним з основних білків практично всіх экзокринних залоз ссавців, таких як слина, жовч, сльози, секрет підшлункової залози.

Лактоферин складає 20-25 % від  загального складу колострума (молозива), має широкий спектр антибактеріальної, противірусної, антипаразитарної, протиракової, протиалергічної, імуномодулюючої дії. Крім того, забезпечує зв’язування і транспорт іонів заліза.

За хімічною структурою людський лактоферин практично ідентичний до лактоферину у складі молочних сумішей VITAPRIM, одержаного з великої рогатої худоби, тому є безпечним та дуже важливим для здоров’я малюка.

5. Чи є дитяча суміш більш поживною і підвищує імунну систему дитини краще, ніж грудне молоко?

Так, суміші дитячого харчування можуть бути більш поживними. Наприклад, при низькій або недостатній вазі дитини, їй необхідно давати більш поживні і легко засвоювані суміші, зокрема VITAPRIM. Крім того, є суміші, що містять молозиво і лактоферин, що включають в себе імуноглобуліни та антитіла, які природним чином зміцнюють імунітет дитини.

6. Коли переводити малюка з одного рівня суміші на наступний?

Переходити з однієї суміші на іншу краще поступово, протягом 3-6 днів! Необхідно збільшувати кожен день кількість нової суміші в кожне годування і зменшувати кількість попередньої. Чим старшим стає Ваш малюк, тим суміші стають більш поживними, змінюється склад білків, збільшується кількість важливих мінералів і вітамінів, особливо кальцію та заліза.

7. Коли і як часто повинен їсти мій малюк?

Кожна дитина унікальна і її потреби в харчуванні можуть змінюватися з кожним днем. Ніколи не годуйте малюка насильно і не залишайте голодним. Якщо малюк прицмокує, значить він не наївся. Якщо у дитини періодично трапляється відрижка, можливо, краще годувати її частіше і маленькими порціями.

Можете дотримуватися рекомендацій в таблиці на етикетці VITAPRIM або в розділі сайту «Калькулятор годування», обсяг споживання суміші і частота годування можуть відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей дитини. Проконсультуйтеся з Вашим педіатром.

8. Чи повинен малюк випивати вміст пляшки повністю?

Ні, у кожного малюка свої потреби в їжі. Якщо дитина наїлася і не хоче доїдати, при цьому не вередує і нормально додає у вазі, це означає, що їй вистачає.

9. Якої температури повинна бути вода для приготування молочної суміші?

Для приготування дитячої молочної суміші необхідно використовувати кип’ячену протягом 10 хвилин питну воду і охолоджену до 40 °С. Чому важливо охолодити до зазначеної температури? Для збереження вітамінів і живих корисних бактерій в готової суміші. І тільки після охолодження до 40 ° С можна додавати суху суміш. Порада від VITAPRIM: не трусіть пляшечку з сумішшю інтенсивно при розмішуванні. Щоб уникнути появи кольок у дитини рекомендуємо перемішувати пляшечку з сумішшю плавними рухами руки.

10. Як правильно визначити температуру приготовленої суміші для годування?

Температуру води для приготування суміші і температуру самої суміші визначають спеціальним термометром. Або Ви можете перевірити простішим способом: нанесіть пару крапель молочної суміші VITAPRIM на зап’ястя. Температура повинна бути приємно теплою для шкіри.

11. Чи можу я готувати молочну суміш в мікрохвильовій печі?

Якщо Ви готуєте молочну суміш згідно інструкції на упаковці, підігрівати її в мікрохвильовій печі не потрібно, так як приготована пляшка з сумішшю вже має правильну температуру вживання. Але якщо готова суміш з певних причин охолола, потримайте пляшку під гарячою водою протягом декількох хвилин, щоб зігріти її до кімнатної температури.

Розігрівати суміш в мікрохвильовій печі категорично заборонено! Мікрохвильові печі розігрівають суміші нерівномірно, і дитина може обпектися гарячою фракцією.

12. Чи можу я тримати готову молочну суміш на підігріві?

З гігієнічних причин, готову молочну суміш слід завжди відразу давати малюку. Готова суміш, що залишилася після годування, не повинна зберігатися і використовуватися в подальшому. Якщо Ваша дитина не з’їдає вміст пляшечки, то для наступного годування необхідно приготувати їй свіжу порцію суміші.

13. Як довго можна давати дитині молочні суміші?

Відповідь на це питання має вирішуватися спільно мамою та педіатром. Немає такої чіткої межі, після якої можна не годувати малюка сумішшю. Відмова від суміші має бути поступовою. Мінімальний вік, до якого бажано годувати сумішшю – 12 місяців (VITAPRIM 1, потім VITAPRIM 2), а далі вже дивимося по дитині. Як вона реагує на прикорм, чи добре додає у вазі, чи відповідають всі показники віковим нормам.

А вже від 1 року до 3 років − це той проміжок, коли можна орієнтуватися на бажання і потреби малюка, і на те, що комфортніше Вам, і в цей час можна продовжувати або завершувати годування сумішшю. Найголовніше, годування сумішшю повинно бути адекватним, щоб дитина не перебрала калорій і поживних речовин. Тому рекомендуємо все ж продовжити годування малюка з 1 року спеціально розробленою для даної вікової категорії дітей молочною сумішшю − VITAPRIM 3.

Адже молочні суміші − це джерело величезної кількості поживних речовин, в них досить високий калораж. Так що це не напій, який можна вживати до п’яти разів на добу. Прийом суміші прирівнюється до прийому їжі. І наприклад, дитині двох років можна дати суміш на полуденок. В цьому випадку це адекватне, адаптоване під вік малюка харчування, і він отримає від нього тільки користь.

14. Перехід від грудного молока на суміш для немовлят: коли і як?

Давайте розберемо в яких випадках є необхідність перейти з грудного вигодовування на молочні суміші:

• індивідуальна непереносимість, наприклад у деяких діток є алергія на компоненти, що містяться в материнському молоці

• малюк погано додає у вазі і необхідно догодовувати малюка сумішами, тому виникає питання про повний перехід на суміші, використовуючи високоадаптовані легкозасвоювані суміші з більш поживним складом

• якщо у матері з будь-якої причини припинилася лактація

• індивідуальні переконання або психологічні причини мами дитини при небажанні годувати груддю.

Як необхідно переходити на штучне вигодовування сумішами?

Перше − це звернутися до педіатра. Лікар надасть індивідуальні рекомендації по сумішам і режиму переходу.

В ідеалі, суміш слід вводити поступово. В цілому перехід займає від 5 днів до 2 тижнів. У перший день штучне харчування має займати половину норми годування. Якщо у матері є молоко і дитина його добре приймає, то правильно починати годувати слід з нього, а потім догодовувати сумішшю. Якщо молока немає або малюк його не переносить, то другу половину годування повинні складати відвари з овочів, фруктів або шипшини.

У другий день порція суміші в годуванні збільшується і становить не менше 2/3 від загальної норми. Якщо дитина добре засвоює суміш, і вона не має частого зригування, запорів або проносу, то на п’ятий день можна повністю перейти на штучне вигодовування.

Якщо малюк вже їсть прикорм, то годування сумішшю чергується з ним.

Загальний алгоритм переходу з грудного вигодовування на спеціальне харчування однаковий як для дитини в перший місяць життя, так і для піврічних малюків.

15. Чи можна готувати суміш про запас?

Ні, готувати про запас суміш не рекомендується. Годування заздалегідь приготованою сумішшю може призвести до кишкової інфекції, оскільки молочне середовище прекрасно підходить для розвитку бактерій. А готова суміш, що залишилася після годування, не повинна зберігатися і використовуватися в подальшому.

Готувати дитяче харчування VITAPRIM потрібно безпосередньо перед його прийомом.

16. Яким повинен бути режим годування?

На відміну від природного грудного вигодовування, де малюка прикладають до грудей мало не «на першу вимогу», на штучному вигодовуванні сумішами найкраще годувати суворо за графіком, щоб не перегодувати. Так як це може призвести до порушення обміну речовин, розвитку ожиріння та цукрового діабету. Проміжки між годуваннями повинні бути не менше 3-х годин, навіть для зовсім маленької дитини.

Важливо, планувати сон і активність дитини, наприклад, щоб годування не довелося на середину денного сну або не доводилося будити малюка для прийому їжі, або щоб він не прокидався завчасно від голоду.

17. Як зрозуміти, що суміш не підходить?

Звісно, не всі суміші можуть підходити малюку, і справа не в самих замінниках молока, а в індивідуальній реакції організму малюка на них. Отже, якщо малюку до смаку нова їжа, він їсть із задоволенням та стабільно набирає вагу, у нього не має зригувань та проблем з випорожненнями, висипання на шкірі – це означає, що все добре, і це та сама суміш.

А якщо малюк плаче, у нього часті зригування, проноси, здуття, алергічні реакції на шкірі, набряки та він не набирає вагу – це означає, що суміш не підходить та необхідно звернутися до педіатра та разом визначити суміш, яка буде задовільняти потреби дитини.

При годуванні малюка необхідно слідкувати за його станом та при появі перших сигналів тривоги, таких як шкірні реакції або здуття животика, необхідно звертатися до педіатра, який допоможе підібрати іншу суміш. Нагадаємо, що молочні суміші VITAPRIM є універсальними та гіпоалергенними, тому прекрасно переносяться дітьми і добре засвоюються.